Rehabilitacja rejestracja

505-377-568


Pomóż nam pomagać

Przekaż 1,5% podatku na Dom Opieki "Złota jesień"

Nazwa OPP: Stowarzyszenie Domu Opieki
"Złota Jesień"
Numer KRS: 0000064525


Stowarzyszenie Domu Opieki "Złota Jesień"
ul. Franciszka Hynka 12, 80-465 Gdańsk

83 1240 1271 1111 0000 1491 6764

 


Kontakt

ul. Franciszka Hynka 12
80-465 Gdańsk
tel. 58 559-21-32
e-mail: stowarzyszenie@sdozlotajesien.pl

EWANGELIA I ROZWAŻANIE
modlitwawdrodze.pl

30 czerwca 2021

Złoty jubileusz

kapłaństwa

20 czerwca 2021 roku ks. Julian Noga założyciel i budowniczy Domu Opieki Złota Jesień obchodził swój złoty jubileusz kapłaństwa. Nasi pracownicy i mieszkańcy składają księdzu Jubilatowi najlepsze życzenia.

W kościele pw. św. Kazimierza na gdańskiej Zaspie w niedzielę 20 czerwca ks. kan. Julian Noga sprawował Mszę św. dziękczynną z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich.

Ksiądz inf. Stanisław Zięba na początku uroczystości odczytał list gratulacyjny od abp. Tadeusza Wojdy. "Pięćdziesiąta rocznica święceń kapłańskich szanownego jubilata ks. Juliana Nogi to powód do wdzięczności wobec miłosiernego Boga za wszelkie otrzymane łaski w życiu kapłańskim oraz za zasługi wniesione dla życia duszpasterskiego w archidiecezji gdańskiej" - napisał metropolita gdański.

Homilię wygłosił ks. Zięba, który zaznaczył, że każdy ksiądz powołaniem, godnością i władzą kapłańską otrzymaną od Chrystusa poprzez święcenia bardzo różni się od osób świeckich. - Kapłan jest człowiekiem ze szczególnymi uprawnieniami, obowiązkami i możliwościami, bo stan kapłański to powołanie, a nie zawód. Zawód można sobie zmienić, ale kapłaństwa nigdy. Katolicki kapłan jest człowiekiem Chrystusowym, jest Jego wyciągniętą ręką, otwartymi ustami i szafarzem zbawienia dla wszystkich ludzi. Katolicki kapłan jest przedłużeniem Chrystusa. Co więcej, jest drugim Chrystusem. Kapłan to alter Christus - drugi Chrystus. Zajmować miejsce Chrystusa to wielki zaszczyt i niełatwy obowiązek, pełny wyrzeczeń - mówił.

 

Kaznodzieja wyjaśnił również, jakimi cnotami charakteryzuje się ksiądz. - Przede wszystkim kocha ludzi. Niezależnie od tego, czy oni odwzajemniają się tą samą miłością, czy mają poczucie wdzięczności wobec niego, czy są obojętni, a może czasem złośliwi. Kapłan jest dyspozycyjny przez całą dobę, gotowy do służenia swoim wiernym. Jest zawsze z nimi. Jak mówi św. Paweł, ma radować się z radującymi i płakać z płaczącymi, czyli żyć ich sprawami i problemami. Jest dla nich jak dobry ojciec i wierny przyjaciel - podkreślił ks. Zięba.

Po Komunii św. delegacje wiernych i współpracowników złożyły jubilatowi życzenia. Następnie przemówił ks. Noga: - Cieszę się, że doczekałem dnia, w którym mogę dziękować Bogu za 50 lat kapłaństwa. Wszystko, co powstało w tym czasie jest dzięki wam. Klękam przed każdym i każdą z was. Całuję wasze spracowane ręce. To dzięki wam na Zaspie są dwa kościoły: Opatrzności Bożej i św. Kazimierza, dwa klasztory, szkoła i dom opieki "Złota Jesień". To wszystko przez waszą wiarę, za którą Bogu dziękuję. Nie wiem, jak mam wyrazić swoją wdzięczność. Dziękuję wam tak, jak mnie uczyła moja mama - Bóg wam zapłać - powiedział jubilat.

Ksiądz kan. Julian Noga święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1971 roku z rąk bp. Lecha Kaczmarka. Był wikariuszem w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie, parafii pw. Świętej Rodziny w Gdańsku-Stogach i parafii pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Przymorzu. Następnie został mianowany administratorem budującej się parafii pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie. Równocześnie zaplanował powstanie parafii pw. św. Kazimierza, otwierając punkt katechetyczny. Po uzyskaniu pozwolenia podjął się budowy świątyni i został proboszczem parafii św. Kazimierza. W 2001 roku ks. Noga wybudował dom opieki "Złota Jesień". Wtedy podjął decyzję o rezygnacji z funkcji proboszcza i całkowitym poświęceniu się prowadzeniu ośrodka dla osób starszych, chorych i cierpiących.

(źródło: https://gdansk.gosc.pl/doc/6940125.Zloty-jubileusz-kaplanstwa-ks-Juliana-Nogi)

*************************************************

        Na  Jubileusz  50 – lecia  Kapłaństwa

 Wielebnego  Księdza  Kanonika  JULIANA  NOGI

 

Dziś wielki Jubileusz 50 lecia kapłaństwa Księdza Juliana,

Wielce zasłużonego, czcigodnego kapłana,

Który życie swoje poświęcił Bogu i bliźniemu,

Przez tyle lat został wierny powołaniu swemu.

 

Trudno dziś policzyć Księdza tak wielkie zasługi,

Byłby to zapewne rejestr bardzo długi.

Wystarczy choćby wymienić z niego najważniejsze:

Więc kościół na Zaspie zajmie miejsce pierwsze.

 

Przy nim katolicka szkoła, dobrze w Gdańsku znana,

Gdzie uczą się dzieci i młodzież wybrana,

Gdzie wartości moralne są przekazywane,

By były do życia dobrze przygotowane.

 

Dom Sióstr wraz z kaplicą, Dom wypoczynkowy

W Kamienicy Królewskiej-  przyjmować gotowy

Parafian i gości, młodzież oraz dzieci,

Aby sił nabrali nad jeziorem w lecie.

 

Wreszcie Dom Opieki-  Złotą Jesienią zwany,

W dzielnicy na Zaspie bardzo dobrze znany.

Gdzie ludzie samotni, schorowani wielce 

Mają dobrą opiekę i znajdą tu serce.

 

Ksiądz Dyrektor Julian, jako ojciec dobry,

Chce by pensjonariusze wiedli  życie godne.

By czuli się tutaj jak we własnym domu,

Aby nic złego nigdy nie stało się nikomu.

 

Dziś składamy życzenia z serca dla Jubilata,

Niech Mu Anioł z Nieba wieniec zasług splata,

Niech Bóg darzy zdrowiem i Mu błogosławi

I na długie lata jeszcze nam zostawi!

 

Gdańsk, 20 czerwca 2021   T. Zajewska

 

GALERIE

więcej zdjęć

© 2015 Dom Opieki Złota Jesień

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
90 0.20482301712036