Krioterapia jest nieinwazyjnym zabiegiem polegającym na leczeniu skrajnie niskim temperaturami. Samo słowo krioterapia tłumaczymy jako kryos, czyli chłód, lód oraz therapea, czyli przywracanie zdrowia, leczenie. W przypadku krioterapii dwutlenkiem węgla temperatura u wylotu dyszy wynosi -75 °C.
Celem stosowania tak niskiej temperatury jest pobudzenie określonych procesów fizjologicznych oraz zniszczenie patologicznie zmienionych tkanek. Krioterapia przynosi efekt przeciwbólowy, przeciwobrzękowy i przeciwzapalny. Aż nieprawdopodobne wydaje się być to jak taki krótki zabieg (trwający maksymalnie 3 minuty) może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, a co za tym idzie na jakość naszego życia.
Stosowanie krioterapii powoduje wiele korzystnych zmian biochemicznych, hormonalnych i klinicznych. Wzmacnia kości i mięśni, likwiduje obrzęki, przyspiesza regenerację tkanek, uśmierza ból, zwiększa wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), przyspiesza złuszczanie się naskórka i poprawia ukrwienie skóry.
Zimno działa na organizm w dwóch fazach. W pierwszej organizm reaguje obronnie przed utratą ciepła. Mimo tego dochodzi do obniżenia temperatury. Głównym skutkiem jest skurcz naczyń krwionośnych i zmniejszenie przepływu krwi w początkowym okresie zabiegu. Dochodzi do zmniejszenia metabolizmu tkanek, podwyższenia progu bólu, zwiększenia ciśnienia tętniczego i żylnego, przewodnictwo nerwowe ulega zwolnieniu.
Po tej reakcji następuje faza druga objawiająca się zmniejszeniem napięcia i rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Dochodzi do przekrwienia tkanek i nawet czterokrotnie większego przepływu krwi przez tkanki, zwiększenia ciepłoty skóry, wzrostu przemiany materii w części rdzennej, spadku ciśnienia tętniczego i żylnego.
Główne wskazania do krioterapii:
schorzenia narządu ruchu:
- choroby o podłożu autoimmunologicznym ( reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów, łuszczycowe zapalanie stawów)
- choroby zwyrodnieniowe stawów oraz kręgosłupa
- osteoporoza
- choroby krążka międzykręgowego
- zmiany zapalne w obrębie stawów o podłożu metabolicznym (dna moczanowa)
schorzenia układu nerwowego:
- stwardnienie rozsiane
- zespoły korzeniowe
- choroby ośrodkowego układu nerwowego z towarzyszącą spastycznością (niedowłady spastyczne po udarach, po urazach czaszkowo- mózgowych, po operacjach guzów rdzenia i mózgu, mielopatia szyjna)
- zespoły depresyjne
- choroby obwodowego układu nerwowego (neuralgia nerwu trójdzielnego)
sport wyczynowy:
- profilaktyka przeciążeń narządu ruchu
- wspomaganie leczenia po urazach stawów oraz tkanek miękkich (krwiaki, stłuczenia, skręcenia)
- wspomaganie treningu siłowego i wytrzymałościowego
- przyspieszanie restytucji powysiłkowej
- rehabilitacja po zabiegach rekonstrukcji wewnątrzstawowych oraz po operacjach więzadeł, kości, ścięgien i mięśni.
Zapraszamy serdecznie do nas na zabiegi!