Dnia 6 listopada o godz. 13.00 w siedzibie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przy ul. Ogarnej 101 w Gdańsku odbyła się XII edycja Festiwalu „PozaPozy”. W tym roku festiwal zmienił formułę, z Festiwalu Twórczości osób Niepełnosprawnych stał się Festiwalem Integracji Artystycznej.
Festiwal „Pozapozy” to największe na Pomorzu święto artystów niepełnosprawnych i pełnosprawnych, ludzi, którzy tworzą z potrzeby serca, m. innymi w trakcie zajęć środowiskowych domach samopomocy, dziennych domach samopomocy oraz innych ośrodkach wsparcia.
Nasz Dom był również reprezentowany podczas tego wydarzenia. Nasza grupa aktorska została wyróżniona dyplomem. Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy szczególnie Pani Teresie Zajewskiej i Elżbiecie Ciszewskiej oraz Pani Wiesławie Makaruk, Ninie Pólkowskiej, Teresie Głowackiej i Panu Tadeuszowi Pacukowi.
W tym roku Festiwal PozaPozy zmienił nie tylko nazwę i miejsce, ale także formę. Niezmienne pozostało ogromne zaangażowanie uczestników i dopisująca widownia.
Jeszcze rok temu „Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych”. Dziś już Festiwal Integracji Społecznej. I jakby na potwierdzenie prawdziwości zmiany nazwy, tym razem na scenie występowali nie tylko niepełnosprawni, ale także osoby z kółek seniorskich. Wszystkich łączyło ogromne serce wkładane w wykonywane pieśni. Niektórym udawało się poderwać widownię do wspólnego śpiewania!
Warto też odnotować, że w tym roku festiwal odbył się na deskach niedawno wybudowanego, supernowoczesnego budynku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i kto wie? Być może zagości tam na dłuższy czas?
Niepełnosprawni artyści konkurowali ze sobą w kilku kategoriach: teatralnej, muzycznej i plastycznej. Jury było pod wrażeniem występów. W kategorii muzycznej rywalizacja stała na tak wysokim poziomie, że wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia i dyplomy.
„Po prostu zawodowcy”, komentował zasiadający w jury Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Także pozostali członkowie jury, czyli Katarzyna Michalska, Halina Benedyk i ks. Julian Noga nie szczędzili pochwał za przygotowanie i wykonanie piosenek.
W kategorii teatralnej zwycięzców wyłoniono już wcześniej. Bezkonkurencyjni okazali się członkowie grupy KWORCE z Domu Pomocy Społecznej, przy ul. Starogardzkiej, ze spektaklem „Historia Kworca Gabana”.
Z kolei w kategorii plastycznej najlepsza okazała się praca „Hipoterapia to jest to”, Marka Chmielewskiego. Druga nagroda przypadła Elżbiecie Słupczewskiej, a trzecia Dariuszowi Niedźwieckiemu.
źródło: Fundacja Gdańska