Rehabilitacja rejestracja

 

tel. 505 377 568

                                                                                         PROMOCJA!!!!

  • 30 ZABIEGÓW FIZYKALNYCH  280 ZŁOTYCH (POZA KĄPIELAMI WIROWYMI I KRIOTERAPIĄ)
  • 10 MASAŻY  + 10 TERAPII INDYWIDUALNYCH Z PACJENTEM 600 ZŁ
  • 10 ZABIEGÓW FANGO + 10 MASAŻY 350 ZŁOTYCH ZAPRASZAMY NA TERAPIĘ INDYWIDUALNĄ, MASAŻ LECZNICZY, DRENAŻ LIMFATYCZNY, ZABIEGI FIZYKOTERAPEUTYCZNE  ORAZ GIMNASTYKĘ GRUPOWĄ.  

 


Pomóż nam pomagać

Przekaż 1% podatku na Dom Opieki "Złota jesień"

Nazwa OPP: Stowarzyszenie Domu Opieki
"Złota Jesień"
Numer KRS: 0000064525


Ofiary na Dom Opieki "Złota Jesień" składamy na:
Stowarzyszenie Domu Opieki "Złota Jesień"
ul. Franciszka Hynka 12, 80-465 Gdańsk

83 1240 1271 1111 0000 1491 6764

 


Kontakt

ul. Franciszka Hynka 12
80-465 Gdańsk
tel. 58 559-21-32
e-mail: jesienzlota@poczta.onet.pl

EWANGELIA I ROZWAŻANIE
modlitwawdrodze.pl

11 września 2016

Koncert

Goście z Bergen, Norwegia

 

We wtorek 13 września gościliśmy grupę muzyków, Orkiestrę Dętą Nybo Brass z Bergen (Norwegia).  O godz. 10.00 w naszym Domu odbył się piękny koncert w ich wykonaniu. Sala wypełniła się, aż po brzegi. Był to bardzo piękny czas dla nas i chociaż nie rozumiemy tego trudnego przecież języka nie przeszkadzało to w komunikacji. Muzyka łączy. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego koncertu i przyjęcie naszych gości.

Dziękujemy pani Dyrektor Dorocie i pani Kierownik Annie za włożony trud i zaangażowanie. Jak zawsze możemy na Was liczyć!


 

BERGEN

 

"Norwegia składa się z Bergen - i - z reszty"- mawiają bergenczycy.

Miasto w południowo-zachodniej Norwegii na styku Morza Północnego i Morza Norweskiego, położone jest na krańcu Byfjordu. Bergen jest administracyjną stolicą okręgu Hordaland. Liczy 244 620 (2006) mieszkańców i zajmuje powierzchnię 465,32 km2. Nazywane "Bramą do fiordów" jest drugim co do wielkości oraz znaczenia miastem i portem handlowym kraju, zaś jego port rybacki znajduje się na pierwszym miejscu wśród portów Norwegii. Ciepły Prąd Zatokowy uniemożliwia zamarzanie portu zimą. Gospodarkę (drugą po Oslo) reprezentuje dobrze rozwinięty przemysł stoczniowy i spożywczy (głównie przetwórstwo rybne), włókienniczy, maszynowy oraz rafineria ropy naftowej. Bergen posiada duży port lotniczy we Flesland, 20 km na południe od centrum. Miasto posiada połączenia promowe z Newcastle i Stavanger. Silny ośrodek naukowo-kulturalny (w 1765 roku otwarto tu pierwszą w kraju filharmonię, a w 1850 roku pierwszy stały teatr), siedziba Uniwersytetu w Bergen (1948) i innych szkół wyższych, w tym Wyższej Szkoły Handlowej, która reprezentuje tradycje kupieckie miasta. Miasto słynie z największej na świecie amplitudy opadów (średnio rocznie ponad 2000 mm) - bez parasola lub płaszcza przeciwdeszczowego nie powinniśmy się tam wybierać - miasto "parasola". Ze stolicą kraju Bergen jest połączone najładniejszą krajobrazowo linią kolejową w Europie. Po 31 latach budowy uruchomiono ją w 1909 roku. Poza tym z portu pasażerskiego w okresie letnim masowo wyruszają statki spacerowe, których celem są słynne norweskie fiordy, z największym i najgłębszym - Sognefjordem. Atrakcyjność miasta podkreśla również wpisanie Bergen (a dokładnie portowej starówki - Bryggen) na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
ZARYS HISTORII MIASTA
Patronką miasta jest św. Sunniva. Bergen jest jednym z najstarszych miast Norwegii, a najmłodszym z trzech średniowiecznych miast królewskich kraju. Życie miasta przez wieki było i jest związane z morzem.
Zostało założone przez króla Olafa III Pokojowego (1067-1093) około 1070 roku pod nazwą Bjorgvin. Było osadą rybacko-kupiecką. W latach 1217-1299 Bergen pełniło funkcję stolicy Norwegii. W XII i XIII wieku jako miejsce koronacji i siedziba królów oraz biskupstwa (od 1152 roku) było głównym ośrodkiem politycznym Norwegii, a także jednym z największych ośrodków handlowych Skandynawii. Bergen zdystansowało szybko w żegludze i handlu międzynarodowym zarówno Oslo, jak i Trondheim.
XIII wiek - złoty okres miasta, podstawą rozwoju miasta było pośredniczenie w handlu Północy z całą zachodnią i południowo-zachodnią Europą, a także z hanzeatyckimi miastami na Bałtyku. Wtedy też nad zatoką Vagen powstała w Bergen faktoria kupców hanzeatyckich w roku 1343, która działała do 1560 roku.
W XIV stuleciu utraciło swoją pozycję na rzecz Oslo, m.in. przez zbyt silny wpływ Hanzy na losy miasta. Jednak w 1530 roku monopol zniemczonego Bryggen został złamany i nastąpiło powolne ożywienie norweskiej gospodarki na tym terenie.
W roku 1349 angielscy żeglarze dowlekli tu z kontynentu dżumę. Wpływ tej epidemii na miasto i państwo norweskie był podobny jak w całej Europie, czyli na długie dziesiątki lat nastąpiło wyludnienie wielkich obszarów oraz katastrofalny upadek gospodarki. W roku 1429 piraci zniszczyli miasto i zamek królewski Rok 1665 przyniósł Bergen wielką bitwę morską w zatoce Vagen pomiędzy Anglikami a Duńczykami, która również spowodowała wiele strat w zabudowie miejskiej.
Po wielkim pożarze w roku 1702 miasto uzyskało wygląd współczesny, a o jego dawnym wyglądzie możemy przekonać się zwiedzając Gamle Bergen, czyli Stare Bergen. Od drugiej połowy XVIII stulecia było ważnym ośrodkiem życia naukowego i kulturalnego Norwegii. Pomimo utraty znaczenia politycznego do połowy XIX wieku dawna stolica Norwegii była także największym miastem i głównym portem kraju. W roku 1850 otwarto pierwszy stały teatr "Den Nationale Scene" w Norwegii. W 1871 roku w Bergen dr Armauer Hansen odkrył i wyodrębnił zarazek trądu. Rok 1909 przyniósł miastu linię kolejową, która połączyła Bergen z Oslo i południowo -wschodnim wybrzeżem. W 1916 kolejny w historii pożar, który strawił centrum miasta. Bergen zostało poważnie zniszczone w czasie II wojny światowej. W roku 1955 i 1958 wybuchły pożary, które zniszczyły 1/3 zabudowy nad zatoką Vagen. W roku 2000 Bergen było jedną ze stolic kulturalnych Europy.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE
NADBRZEŻE BRYGGEN
Najstarsza część miasta, wokół basenu portowego Vagen, wznosi się tu najstarszy zespół drewnianych domów, pobudowanych po wielkim pożarze roku 1702. W parterach domów mieszczą się sklepy z pamiątkami, kafejki i biura podróży. Tu zlokalizowana była pierwotna osada. Bryggen obecnie stanowi 61 drewnianych budynków, wzniesionych według wytycznych Hanzy. Dawniej używano dla tej części miasta nazwy Tyskebryggen (Niemieckie Nadbrzeże).
MUZEUM BRYGGEN(Bryggens Museum)
www.uib.no
MUZEUM HANZEATYCKIE(Der Hanseatiske Museum)
Mieści się w domu przylegającym do placu Targowego, są tu eksponaty obrazujące życie hanzeatów w Bergen.
www.hanseatisk.museum.no - oficjalna strona internetowa muzeum.
wwww.museumvest.no
RYNEK RYBNY(Torget)
Jest to tradycyjne od wieków miejsce sprzedaży świeżych ryb oraz warzyw i owoców. Znajduje się przy nadbrzeżu zatoki Vagen.
ZESPÓŁ ZAMKOWY(Bergenhus)
Obejmuje najcenniejszy kompleks świeckich budowli średniowiecznych w Norwegii, m.in. "Pałac Haakona" (Hakonshallen) z 1261 roku, w którym koronowany był król Haakon IV Hakonsson. Wybudowany na planie nieregularnej gwiazdy. Główna część twierdzy pochodzi z XIX wieku. Po wybuchu amunicji w 1944 roku na zacumowanym w porcie statku niemieckim, obiekt ten został poważnie uszkodzony, odrestaurowany w latach 1957-1961.
Obok tzw. wieża Rosenkrantza z roku 1560 (reprezentacyjna siedziba władz), także odrestaurowana w latach 1945-1965. Nazwa pochodzi od duńskiego gubernatora Bergen - Erika Rosenkrantza, który wzniósł tę rezydencję, pełniącą rolę również jako wieża obronna.
Burgenhus położony jest w pobliżu Bryggen.
KOŚCIÓŁ MARIACKI(Mariakirken)
Zbudowany w połowie XII wieku, należy do najpiękniejszych kościołów romańskich Norwegii. Najcenniejszy i najstarszy obiekt w mieście. W latach 1408-1766 należał do kupców hanzeatyckich. Na uwagę zasługują, m.in.: romański portal i ambona barokowa. Świątynia została wzniesiona z kamienia.
RATUSZ(Radhus) z XVI wieku.
KATEDRA(Domkirken)
Gotycka, pod wezwaniem św. Olafa. Świątynia pochodzi z XIII wieku. Wielokrotnie odbudowywana i przebudowywana w ciągu wieków, straciła swój pierwotny urok.
MUZEUM BRYGGEN(Bryggens Museum)
Zbiory muzealne przedstawiają życie średniowiecznego Bergen.
www.uib.no - strona internetowa muzeum.
GAMLE BERGEN(Stare Bergen)
Jedyny w Norwegii skansen budownictwa miejskiego, ukazujący, jak wyglądała stolica zachodniego wybrzeża w XVIII-XIX wieku.
www.gamlebergen.museum.no
TROLDHAUDEN(Wzgórze Trolli)
Położony około 8 km od centrum miasta, nad jeziorem Nordasvatnet. Znajduje się tutaj dom, w którym urządzono muzeum najwybitniejszego kompozytora norweskiego Edwarda Griega. Urodzony w roku 1843 w Bergen, ostatnie 22 lata życia spędził w tej posesji i tu zmarł w 1907 roku. U podnóża pobliskiego pagórka na terenie posiadłości znajduje się grobowiec artysty i jego żony Niny Hagedrup. Willa pochodzi z roku 1885. W czasie Festiwalu Bergeńskiego wewnątrz domu odbywają się koncerty kameralne. W 1978 roku w centrum Bergen otwarto wielką salę koncertową imienia kompozytora.
www.troldhaugen.com
CIEKAWOSTKI
* W Bergen pada średnio 250 dni w roku.
* Każdego roku w październiku odbywa się w Bergen Festiwal Deszczu.
* Bergen było pierwszym miastem na świecie, w którym wprowadzono sprzedaż parasoli
w automatach ulicznych.
* Nad miastem dominuje Siedem Wzgórz - te określenie nawiązuje do legendarnych 7 wzgórz rzymskich, a jego autorem jest Ludwik Holberg. Tak naprawdę jednak jest ich więcej. Do Siedmiu Wzgórz należą: Ulriken - 643 m n.p.m., Floyen - 399 m n.p.m., Lovstakken - 477 m n.p.m., Damsgardsfjellet - 350 m n.p.m., Lyderhorn - 396 m n.p.m., Sandviksfjellet - 417 m n.p.m. i Rundemanen - 568 m n.p.m. Najwyższym wzgórzem Bergen jest Gullfjellet o wysokości 897 m n.p.m.
* W roku 1871 doktor Armauer Hansen odkrył i wyodrębnił zarazek trądu. 
(źródło: http://www.voyager64.com/bergen.html)

 

 

GALERIE

więcej zdjęć

© 2015 Dom Opieki Złota Jesień

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
89 0.14805293083191